Sağlık Rehberi

Hemoroid (Basur) nedir?

Hemoroid, makat bölgesinde bulunan toplardamarların basınç nedeniyle genişlemesidir. İç ve dış olmak üzere iki şekilde kendini gösteren hemoroidin pekçok tedavi yöntemi bulunmaktadır.

Devamı
Metabolik cerrahi nedir? Şişmanlık cerrahisinden ne farkı var?

Gastrik bypass ve tüp mide ameliyatlarından oluşan metabolik cerrahinin temel amacı kişinin yalnızca kilo vermesi değil, aynı zamanda kilo verirken metabolik hastalıkların da tedavi edilmesidir.

Devamı
Safra kesesi taşları ve tedavisi

Safra kesesinde çeşitli hastalıklar görülebilir. Bunlar arasında en sık görüleni ‘taşlar’dır. Safra kesesi içerisinde yer alan kolesterol ve pigmentlerin, safra kesesi içerisinde çökelti oluşturarak birikmesi sonucunda oluşan safra kesesi taşları, bazı kişilerde herhangi bir belirti göstermez.

Devamı
Şişmanlık kader değildir

Obezite günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Genel olarak bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının arzu edilen düzeyin üstüne çıkmasıdır.

Devamı
Tiroit Kanserleri

Tiroit kanseri, bilinen risk faktörlerinin etkisiyle veya çoğu kez sebebi bilinmeyen bir durum olarak tiroit bezindeki hücrelerin yapılarının değişmesiyle ortaya çıkan bir kanser türüdür. Doğru tanı ve tedavi uygulandığında tedavi başarısı yüksek bir hastalıktır.

Devamı
“BİRÇOK KANSER TÜRÜNDE EN ÖNEMLİ TEDAVİ BAŞARI STRATEJİSİ ERKEN TANIDIR”

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Göktürk Maralcan, birçok kanser türünde bilinen en önemli tedavi başarı stratejisinin ‘erken tanı koyma stratejisi’ olduğunu söyledi.

Devamı
Hipertiroidide Cerrahi Tedavi

Hipertiroidi nedir? Kanda tiroit hormonlarının yüksek olması nedeniyle ortaya çıkan klinik durumdur.

Devamı
Akut pankreatit

Akut pankreatit, midenin arkasında yer alan, uzunluğu yaklaşık olarak 15 cm. olan ve pankreas adı verilen karın içi organın ani gelişen iltihabıdır.

Devamı