Bölümdeki Hekimler

Doç. Dr. Nevhiz GÜNDOĞDU
GÖĞÜS HASTALIKLARI
Dr. Öğr. Üyesi Ali ERSOY
GÖĞÜS HASTALIKLARI

Sağlık Rehberi

Astım

Astım hava yolları aşırı duyarlığı ile özellikle gece hırıltılı solunum, nefes darlığı, öksürük ve göğüste sıkışıklık nöbetleri ile seyreden bir hastalıktır. Semptomlar kişiden kişiye değişiklik gösterir. Oluşan semptomlar tedaviyle ya da nadiren kendiliğinden düzelebilir.

Devamı
Bronşit

Bronşit en sık görülen kış hastalıklarından biridir. Sigara tüketimi, enfeksiyonlar, hava kirliliği, tekrarlayan soğuk algınlığı gibi olumsuz etkenlerin tetiklemesiyle ortaya çıkan bronşitte teşhis ve tedavi büyük önem taşır.

Devamı
Akciğer Hastalığı (KOAH)

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), bir akciğer hastalığıdır. Halk dilinde ‘’kronik bronşit’’, ‘‘müzmin bronşit’’ gibi adlarla bilinen KOAH, akciğerlerdeki hava yollarının daralmasına bağlı olarak soluk alıp verme sırasında hava akımının kısıtlanması ile nitelenen kronik bir hastalıktır.

Devamı
Göğüs cerrahisi ve teknoloji kullanımı

Göğüs Cerrahisi, göğüs kafesi ve içinde yer alan hayati organlar ile yapıların hastalıkları ve sorunları ile ilgili bir disiplindir. Hayati bir alan ve organlarla uğraşan göğüs cerrahları tanıdan tedaviye olan bu süreçte her geçen gün teknolojinin hızlı gelişimine ve yeniliklere ayak uydurmaktadırlar.

Devamı
Pulmoner rehabilitasyon nedir?

Pulmoner rehabilitasyon, akciğer hastalıklarında hastada meydana gelen fiziksel kısıtlılıkları ortadan kaldırmak ve hastanın yaşam kalitesini artırmak amacıyla uygulanan bir rehabilitasyon yaklaşımıdır.

Devamı
Video yardımlı torakoskopik cerrahi (VATS)

Video yardımlı torakoskopik cerrahi (VATS), endoskopik cerrahide aletlerin ve tekniklerin gelişmesi ile birlikte son yıllarda göğüs cerrahisinde yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Devamı