Bölümdeki Hekimler

Doç. Dr. Nimet YILMAZ
GASTROENTEROLOJİ

Sağlık Rehberi

Bağırsak mikrobiyotası

İnsan sağlığı için önemi büyük olan vücut mikrobiyotasının pek çok koruyucu ve metabolik faaliyeti bulunur. Herkesin farklı bir genetik yapısı olduğu gibi mikrobiyotası da farklıdır.

Devamı
Glüten Enteropatisi

“Glüten enteropatisi” glütene karşı duyarlılık sonucu gelişen ince bağırsak mukoza hastalığıdır. Yaşam boyu devam eden tek gıda alerjisi olup “Çölyak hastalığı” olarak da bilinmektedir.

Devamı
Huzursuz Bağırsak Sendromu

En yaygın sindirim sistemi hastalıklarından biri olan Huzursuz Bağırsak Sendromu, karın ağrısı, düzensiz bağırsak hareketleri, belirgin derecede şişkinlik, aşırı gaz, aniden şiddetli dışkılama hissi, ishal, kabızlık atakları gibi belirtileri bir arada gösteren bir sendromdur.

Devamı
Mide ülseri

Midenin iç yüzünü döşeyen ve mukoza denilen zarın mide asidi, safra sıvısı, sindirim enzimleri veya birtakım ilaçlarla hasarlanması sonucu oluşan doku kaybı ‘Mide ülseri’ olarak adlandırılır.

Devamı
Yeme Bozuklukları

Yeme bozuklukları, hastaların yeme alışkanlıklarını, düzenlerini çok ciddi şekilde bozan ve aksatan hastalıklardır. Yeme bozukluğu olan bireyler mutlaka ailelerinin desteğini almalı aynı durumların yaşanmaması için sosyal destekle güçlendirilmelidir.

Devamı