Sağlık Rehberi

Diyabet

Diyabet, insülin hormonunun yokluğu veya yetersizliği sebebiyle kan şekerinin normalin üzerinde seyrettiği, tüm yaş gruplarında görülebilen ve yaşam boyu süren bir hastalıktır.

Devamı
Glüten intoleransı

Glüten intoleransı “Çölyak dışı glüten duyarlılığı” olarak da bilinmektedir. Toplumun yüzde 10-15 kadarında görülen glüten intoleransında ishal, şişkinlik, karında huzursuzluk veya ağrı gibi yakınmalar görülebileceği gibi baş ağrısı, halsizlik, dikkat eksikliği ve ağız içinde tekrarlayan yara gibi diğer bulgular da görülebilir.

Devamı
Hipotiroidi

Tiroit bezi, vücudun metabolik ve enerji sistemlerinin yönetiminde çok önemli roller olan tiroit hormonları üreten dokudur. Tiroit bezinin az çalışmasına ve tiroit hormonlarının az oluşmasına tiroit yetmezliği yani hipotiroidi denir.

Devamı
Obezite nedir?

Obezite günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Obezite nedir? Obeziteye eşlik eden hastalıklar nelerdir? Tedavisi nasıl olmalıdır? İşte uzmanından yanıtları...

Devamı
Sağlıklı Yaşamak Elimizde

HAREKETLİ BİR YAŞAM TARZI BENİMSENEREK VE BÜNYEYE UYGUN BİR BESLENME PROGRAMIYLA DESTEKLEYEREK SAĞLIKLI YAŞAMAK MÜMKÜNDÜR.

Devamı
Şeker Hastalığı

Yaşam tarzındaki hızlı değişim ile gelişmiş ve gelişmekte olan toplumların tümünde özellikle tip 2 diyabet görülme oranının hızla yükselmektedir.

Devamı
Tiroit ve gebelik

Hamilelikte tiroid hastalıkları hamileliğin sağlıklı tamamlanabilmesi için mutlaka tedavi edilmesi gereken hastalıklardır. Gebelik öncesinde tiroit testlerinin yapılması ile gebelik boyunca anne ve bebeğin takip edilerek düşük, erken doğum ve düşük doğum ağırlıklı bebek doğma ihtimali azaltılabilir.

Devamı