Sağlık Rehberi

COVID-19 hastalarında bulgular ve tedavi

COVID-19 hastalarının başlangıç bulguları ilk bir haftada kas ağrısı, halsizlik, öksürük, düşük dereceli ateştir. İkinci haftada en sık başvuru nedeni, kademeli olarak solunumda daha ciddi sorunlara yol açan nefes darlığıdır.

Devamı
COVID-19 ile ilgili acil durumlarda neler yapmalıyız?

Ateş, öksürük ve nefes alıp vermede zorluk şikâyetleriniz varsa tıbbi bakım için erken başvuru yapın. Bu sırada mutlaka maske takarak evinizden çıkın. Eğer kendiniz sağlık kuruluşuna başvuramayacak kadar kötüyseniz evde kalın, acil tıbbi yardım için arayın, durumunuzu bildirin.

Devamı
COVID-19 ve kalp hastalıkları

Kronik hastalıklardan kalp ve damar hastalıkları yeni tip koronavirüs açısından risk grubunda yer alıyor. Uzmanlar, kalp hastalığı olan hastaların enfeksiyonu önlemek için hastalık kontrol ve önleme merkezi (CDC) önerilerini takip etmelerinin önemli olduğu konusunda uyarıyor.

Devamı
Koronavirüs (Covid-19) salgını ve ruh sağlığımız

Covid-19 salgını özelinde, sürekli haber kaynaklarını takip ediyor, ellerinizi kozmetik sorunlara varacak sıklıkta yıkıyor, tekrar tekrar ateşinizi kontrol ediyorsanız, her öksürdüğünüzde zihninize otomatik biçimde “kesin hasta oldum düşüncesi” geliyor ve umutsuzluğa kapılıyor musunuz?

Devamı
Koronavirüs hastalığından korunma

Koronavirüsten korunmak için gerekli önlemleri almak yaşamsal önem taşıyor. Bu virüsten korunmanın yolları nelerdir? Hijyen nasıl sağlanır? Maske takmak yeterli midir? Hastalığa yakalanmamak için ne tür önlemler alabiliriz?

Devamı