Bölümdeki Hekimler

Prof. Dr. Ali İrfan GÜZEL
KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM
Doç. Dr. Ebru ERSOY
KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM
Dr. Öğr. Üyesi Çağdaş DEMİROĞLU
KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM
Dr. Öğr. Üyesi Duygu Alime ALMALI
KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM
Opr. Dr. Necip DENİZ
KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM
Opr. Dr. Engin PALAZ
KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM
Opr. Dr. Sevgi KANDEMİR
KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM

Sağlık Rehberi

Ağrısız Doğum

Epidural anestezi ya da sık bilinen adıyla “Ağrısız doğum’’, normal doğum veya sezaryen operasyonunda ağrı hissini ortadan kaldırmak için kullanılan özel bir bölgesel anestezi şeklidir. Anne adayının işlem esnasında uyanık olması ve bebeğin dünyadaki ilk dakikalarına tanıklık etmesi yöntemin en önemli avantajlarındandır.

Devamı
Akraba Evlilikleri

Akraba evliliği aynı soydan gelen iki kişinin evlenmesi anlamına gelir. Akraba evliliği toplumumuzda birçok ülkede olduğu gibi ciddi bir tıbbi sorundur. Genetik hastalıkların sıklığını olumsuz etkilemesi nedeniyle üzerinde önemle durulması ve tartışılması gerekir.

Devamı
Bebeğin Doğumdan Önce Değerlendirilmesi

Anne karnında bebek sağlığının değerlendirmesindeki amaç risk altındaki bebeklerin önceden belirlenmesi, herhangi bir sakatlık, hatta bebek ölümü olmadan risklerin saptanması ve gerekli müdahalenin önceden yapılmasıdır. Bebek sağlığının bazı testler ile değerlendirilebileceğini söyleyen hastanemiz Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Engin Palaz, çok riskli gebeliklerde bu testlere 26. haftada başvurulması gerektiğinin önemine değindi.

Devamı
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, cinsel ilişki sırasında eşlerin birbirlerine bakteri, virüs, mantar veya parazitleri geçirmesiyle meydana gelmektedir.

Devamı
Dış Gebelik

İnsan yumurtası spermle döllendikten sonra normalde rahim içine taşınır ve yerleşir. Birleşme tüp dediğimiz rahim kanallarında olur ve rahim içine kadar taşınıp rahim iç zarına gömülür, büyümeye devam eder. Gebeliğin rahim dışına yerleşmesi ve gelişmesine ise “dış gebelik” denir.

Devamı
Gebelik ve Beslenme

Gebelik bir kadının hayatı boyunca yaşadığı en farklı dönemdir. Bu dönemde kadın vücudunda gerek ruhsal gerekse de işlevsel birçok değişiklik oluşmaktadır. Gebeliğin başlarından itibaren vücudun enerji ihtiyacı belirgin ölçüde arttığından mümkün olduğunca farklı gıdalarla besin çeşitliliğini artırmak büyük önem taşımaktadır.

Devamı
Gebelik ve Teknoloji

Günümüzde insanlar, pek çok teknolojik aletle birlikte yaşamak durumunda. Bunlardan hangilerinin zararlı olduğu, hangilerinin bir sakınca arz etmediği ise özellikle anne adaylarının kafasını en fazla meşgul eden sorular.

Devamı
Gebelikte Bel ve Pelvik Kuşak Ağrısı

Bel ve pelvik kuşak (özellikle kasık veya alt karın bölgesinde oluşan ağrı) ağrısı gebelikte en çok yaşanan kas-iskelet sistemi şikâyetlerinden biridir. Bel ve pelvik ağrısının kontrolünde en önemli yaklaşım gebenin erken dönemde eğitilmesidir.

Devamı
Menopoz

Menopoz dönemi, kadınların hayatındaki önemli dönemlerinden biridir. Kelime anlamı olarak kadının adetten kesilmesidir. Ortalama bir yıl adet görmeyen bir kadın menopoz döneminde kabul edilmektedir. Destek ve doğru tedavi ile menopoza giren kadınların yaşam kalitesini arttırmak ve bu süreci daha rahat geçirmelerini sağlamak mümkündür.

Devamı
Vajinitler

Vajinit kadın vajinasının iltihabıdır. Kadınların üçte bir kadar çoğunluğu hayatlarının bir döneminde vajinit belirtileri göstermektedir. Vajinit her yaştaki kadınları etkiler ancak üreme çağlarında daha sık görülür. Pek çok olası etken vardır ve tedavinin tipi etkene bağlıdır.

Devamı
Vajinismus

Kadınlarda en sık görülen cinsel işlev bozukluklarından biri olan vajinismus, cinsel birleşme sırasında vajinanın dışa yakın bölümünü çevreleyen kasların kasılması sonucunda cinsel birleşmenin imkânsız ya da ağrılı hale gelmesi sorunudur.

Devamı
Çikolata kisti hastalığı

Üreme çağındaki kadınların yaklaşık yüzde 10’unda, adet sancısı çeken veya çocuk sahibi olamayan kadınların ise neredeyse yarısında görülür.

Devamı
Menopoz hastalık değil, kadın yaşamının bir evresidir

Menopoz, adet kanamalarının bir sene boyunca olmaması olarak tanımlanır.

Devamı
Menopoz

Kadınlarda yumurtalıkların yumurtlama ve hormon üretimi fonksiyonlarını kaybetmesi sonucu adet kanamalarının kesilmesi menopoz olarak tanımlanır. Menopoza giren kadınların yaşam kalitesini artırmak ve bu süreci daha rahat geçirmelerini sağlamak destek ve doğru tedavi ile mümkündür.

Devamı
Laparoskopik ve histeroskopik cerrahiler ile gebelik oranı artmaktadır

İnfertiliteye (kısırlık) neden olan rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan laparoskopik ve histeroskopik cerrahilerin gebelik oranını artırdığı bilimsel çalışmalarla ispatlamıştır.

Devamı
Çikolata Kisti

Üreme çağındaki kadınların yüzde10’unu etkileyen, halk arasında “Çikolata Kisti” olarak da bilinen endometriozis, sıklıkla karşılaşılan jinekolojik hastalıklardan biridir. Normalde rahim içini kaplayan dokunun rahim dışında büyümesi ve kişilerde ağrıya sebep olması şeklinde tanımlanabilir.

Devamı
Genital Estetik ve Kozmetik Jinekoloji

Genital estetik, doğuştan ya da sonradan oluşan şekil bozukluklarının giderilmesinde, fonksiyonel iyileşmeyi sağlama amacıyla uygulanan yöntemdir.

Devamı
Miyomlar

Miyomlar, rahimde olan, en sık karşılaşılan tümöral yapılardır. Rahimdeki düz kas ve fibröz hücrelerinden kaynaklanır. İyi huylu urlar olup ‘fibroid, fibromiyom, leiyomiyom’ diye de adlandırılır. Miyomları, 35 yaş üzerindeki kadınların yüzde 20’sinde bulgu vermeden tespit edilir, menopoz öncesi bu oran yüzde 40’ı bulmaktadır.

Devamı
HPV (Human Papilloma Virüs)

İnsanlarda çok yaygın bulunan HPV, çoğu kişide bir soruna yol açmazken bazı kişilerde genital siğil ve kansere neden olabilen bir virüstür.

Devamı
Polikistik over sendromu

Polikistik Over Sendromu, kadınlarda en sık görülen hormonal bozuklukların başında yer almaktadır. Adet düzensizliği ile birlikte kendini belli eden, vücut genelinde tüylenme, sivilce oluşumu gibi pek çok şikayetin oluşumuna neden olan bir kadın hastalığıdır.

Devamı
Gebelik döneminde beslenme alternatifleri

Gebelik döneminde sağlıklı ve dengeli beslenmek hem anne adayları hem de bebek açısından önemlidir. Annenin sağlıklı gebelik süreci geçirmesi, bebeğin de anne karnında bedensel ve zihinsel olarak gelişmesi annenin sağlıklı ve doğru beslenmesine bağlıdır.

Devamı