Bölümdeki Hekimler

Dr. Öğr. Üyesi Cenk CANKUŞ
ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ
Dr. Öğr. Üyesi Aydın BÜDEYRİ
ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ
Dr. Öğr. Üyesi Toktamış SAVAŞ
ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ
Opr. Dr. Levent BOSTANCI
ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ
Opr. Dr. Faruk AYKANAT
ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ

Sağlık Rehberi

Alt ekstremite spor yaralanmaları

Alt ekstremite yaralanmaları yüzde 55-90 oranında görülen en sık spor yaralanması olup önemli bir kısmı ayak bileğinde oluşmaktadır. Bu yaralanmalar çoğunlukla pek önemsenmediğinden uygulanan geleneksel tedaviler yetersiz tedaviye ve sonucunda eklem kireçlenmesine yol açabilmektedir.

Devamı
Boyun ağrısı mı? Omuz ağrısı mı?

Uzun zamandır omuzunuzda ve boynunuzda hissettiğiniz, ensenizden boynunuza ve başınıza, boynunuzdan omuzunuza ve kolunuza yayılan ağrı, acaba boyun ağrısı mı yoksa omuz ağrısı mı? Gelin hep birlikte öğrenelim.

Devamı
Cerebral Palsy Spastik çocuk

Doğumdan hemen önce, doğum sırasında veya hemen sonrasında değişik sebeplerden dolayı beyinde oluşan hasara bağlı gelişen hastalığa Cerebral Palsy denir. Hastalığın, beyin hasarının büyüklüğü ve bulunduğu bölgeye bağlı olarak her çocukta değişik ağırlıkta ve tipte olabileceğine dikkat çeken hastanemiz Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Opr. Dr. Cenk Cankuş, erken teşhisle çocuğun yaşam kalitesinin artabileceğinin altını çizdi.

Devamı
Diz ağrıları ve obezite

Obezite, birçok hastalığın meydana gelmesinde büyük role sahiptir, diz ağrıları obezitenin neden olduğu rahatsızlıklar arasındadır. Kilolar sebebiyle dizlere ağır yük biner ve dizlerde ciddi sorunlar meydana gelir.

Devamı
Eklem, kas ve tendon rahatsızlıkları ve güncel tedaviler

Son yıllarda hızlı yaşam temposu ve artan sportif faaliyetler nedeniyle eklem, kas ve tendonlarda yaralanmalar meydana gelmektedir.

Devamı
El ve ayak bileği kırıkları

Hastanemiz Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Gökhan Sever, kış aylarında el ve ayak bileği kırıkları başta olmak üzere, düşmelere bağlı kırık ve çıkık vakalarında artış yaşandığını söyledi.

Devamı
Kapalı omuz ameliyatları

Çok geniş bir uygulama alanına sahip olan ve tekrarlayan omuz çıkıkları, kireçlenmeler, yırtılmalar, eklem içi kıkırdak kopmaları ya da zedelenmeleri gibi durumlarda kullanılan kapalı omuz ameliyatları hasta için çok konforlu, komplikasyon riski düşük bir cerrahi yöntemdir.

Devamı
Kemik ve yumuşak doku tümörleri

Kemik ve yumuşak doku tümörlerinde en sık karşılaşılan belirtiler ağrı ve kitledir. Ancak kitle bazen ağrı ile kendini belli etmeyebilir. Yumuşak dokudan kökenini alan tümörler her yaşta görülebilir ama daha çok çocukluk ve gençlik döneminde görülmektedir.

Devamı
Kireçlenme

Halk arasında kireçlenme olarak adlandırılan “Osteoartrit’’ ya da “Dejeneratif eklem hastalığı’’ eklemi koruyan kıkırdağın zedelenerek yeni ve düzensiz eklem oluşması olarak tanımlanabilir.

Devamı
Kırıklar ve çıkıklar

Kırık, herhangi bir kemiğin bütünlüğünün çoğunlukla bir darbe sonrası bozulmasıdır. Çıkık ise hareketlerimizi gerçekleştirdiğimiz eklemleri oluşturan kemiklerin normal yapısının bozulmasıdır.

Devamı
Omurga deformiteleri

İnsan vücudunun düzgünlüğünü sağlayan, kol ve bacaklara giden sinirlerin çıkış noktası olan omurga belirli bir anatomiye sahiptir. Omurga deformiteleri, insanın doğumdan başlayarak, tüm hayatı boyunca görülebilecek bir omurga problemidir.

Devamı
Omuz rahatsızlıklarında biyolojik - doğal yöntemler ve yeni teknolojiler

Omuz çevresi kas yırtıkları ilerleyici, ağrılı ve yaşam fonksiyonlarını kısıtlayıcı bir durumdur. Omuz çevresi kas yırtıklarının ileriki dönemlerde daha ciddi sorunlara yol açmaması için az miktarda ağrıyla başladığı anda uzman hekimlerce tedavi başlanmalıdır.

Devamı
Ön çapraz bağ yaralanmaları

Dizin normal işlevini görmesi açısından büyük önem taşıyan ön çapraz bağlar, tibia kemiğinin de anormal bir şekilde öne doğru yer değiştirmesini engelleyen en önemli yapıdır.

Devamı
Pediatrik ortopedik aciller

Ortopedik vakalar, pediatrik hastalardaki acil servis başvuruları arasında önemli bir yer tutar. Bu vakalarda ilk değerlendirme ve teşhis büyük önem taşırken, fizik muayeneden önce cilt bulgularının değerlendirilmesi gerekmektedir.

Devamı
Alt ekstremite bacak yaralanmaları

Alt ekstremite (kalçadan ayak dahil olan bacak bölümü) yaralanmaları yüzde 55-90 oranında görülen en sık spor yaralanması olup önemli bir kısmı ayak bileğinde oluşmaktadır.

Devamı
El kırıkları

El kırıkları genellikle travma, düşme, darbe veya benzeri nedenlerle oluşan kırıklardır. El kırıkları, el bileği, parmaklar veya elin diğer bölgelerinde meydana gelebilir

Devamı
Kol Kırıkları

Kol kırıkları, üst ekstremiteyi oluşturan humerus, radius ve ulna kemiklerinin herhangi birinde meydana gelen kırıklardır.

Devamı