Bölümdeki Hekimler

Dr. Öğr. Üyesi Türkan TURGAY
FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON
Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Emre KURTGİL
FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON
Uzm. Dr. Ayşe BERHOĞLU BARUT
FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON

Sağlık Rehberi

Gebelik ve fiziksel aktivite

Kadınların gebelik dönemini rahat ve mutlu olarak tamamlanmasında egzersiz önemli ve etkin bir rol oynar. Gebelikte oluşabilecek fizyolojik değişikliklere uygun olarak, güvenli, amaca ve kişiye yönelik egzersiz seçimi fizyoterapistlerce yapılmalıdır.

Devamı
İnme Rehabilitasyonu

İnme İskemi (embolik ya da trombotik) veya daha az sıklıkla hemorajinin neden olduğu beyin kan akımında ani bozulma olarak tanımlanmaktadır.

Devamı
İnme sonrası güncel rehabilitasyon yaklaşımları

Halk arasında “felç” olarak bilinen inme, dünyada en fazla fonksiyon kaybına neden olan, yaşam kalitesini en fazla etkileyen hastalıklardan biridir. İnme sonrası hastaya uygulanacak rehabilitasyon kompleks bir süreçtir ve multidisipliner yaklaşımı gerektirir.

Devamı
Kas iskelet sisteminin ergonomik yapısı

İş yerinde bazı fiziksel ve psikolojik etkenlere maruz kalmaya ve iş koşullarına bağlı olarak gelişen kas iskelet hastalıkları, iş ile ilgili sağlık sorunları arasında önemli bir yer tutar.

Devamı
Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) ile yaşam

KOAH tüm dünyada özellikle de gelişmekte olan ülkelerde sigara tüketimine paralel olarak artan ve ciddi sağlık problemlerine yol açabilen önemli bir akciğer hastalığıdır.

Devamı
Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH)’ta nefes darlığı (Dispne) atağı sırasında ne yapmalıyız?

Solunum darlığı olarak da bilinen nefes darlığı (Dispne), solunum rahatsızlığı veya nefes almada zorluk hissini tanımlayan bir belirti durumudur.

Devamı
Obezite ve egzersiz

Obezite cerrahisi geçirecek bireylerde, cerrahi işlem öncesi ve sonrası dönemde uygulanan tedavi ve egzersiz programları ile cerrahi işlemin başarısı artırılırken, bireyin yeni yaşam tarzına adaptasyonu sağlanır ve operasyon sonrası dönemde günlük yaşama dönüşü hızlandırılır

Devamı
Omuz hastalıklarında rehabilitasyon

Omuz eklemi vücudumuzun en hareketli eklemidir ve bu hareket kabiliyeti nedeniyle de en sorunlu eklemlerdendir. Omuz hastalıklarının pek çok nedeni olabileceği gibi tedavisinde doğru tanı büyük önem taşır.

Devamı
SEREBRAL PALSİ (BEYİN FELCİ)

Serebral palsi çocukluk çağının en sık özürlülük nedenlerinden biridir. Türkiye’de her 1000 canlı doğumda 4.4 sıklığında görülme oranına sahiptir.

Devamı
Skolyoz hakkında bilmeniz gerekenler

‘Omurganın bel ve sırt bölgesinde oluşan yana doğru eğriliği’ olarak tanımlanan skolyoz, tek başına bir hastalık olmakla birlikte bir başka hastalığın belirtisi olarak da ortaya çıkabilmektedir. Erken tanı skolyozun tedavisinde büyük önem taşımaktadır.

Devamı
MENTAL HASTALIKLARIN YÖNETİMİNDE EGZERSİZİN ROLÜ

Dünya Sağlık Örgütü sağlığı; kişinin bedensel, mental ve sosyal açıdan tam bir iyilik hali içinde olması şeklinde tanımlamıştır. Mental sağlık ise toplumda yaygın bilinen şekliyle ruh sağlığını ifade etmektedir.

Devamı
KRONİK HASTALIĞI OLAN ENGELLİ BİREYLERDE SAĞLIKLI YAŞAM VE EGZERSİZ

Engelli bireyler, aktif engelli bireyler ile kıyaslandığında kronik hastalığa sahip olma oranı iki kat daha fazladır. Egzersiz, ölüm oranını azaltmakta ve hem kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde hem de tedavisinde yararlıdır.

Devamı
KEMİK SAĞLIĞI VE EGZERSİZ

Düzenli egzersiz yapmak, kemik sağlığını korumada çok etkilidir. Egzersizle hedef, çocukluk ve ergenlik döneminde maksimum kemik gücü oluşturmak, erişkin yaşlarda kemik kaybını azaltmak, var olanı korumak ve kas gücünü artırmaktır.

Devamı
Çağımızın hastalığı obezite teslim mi olmalıyız, savaşmalı mıyız?

Obezite, vücutta anormal ve aşırı yağ birikmesidir. Hayat kalitesini önemli ölçüde düşüren ve yaşam süresini kısaltan, halk arasında aşırı şişmanlık olarak bilinen obezite, çağımızın giderek büyüyen ve yaygınlaşan çok önemli bir sağlık sorunudur.

Devamı
Dispne nedir?

Solunum darlığı olarak da bilinen nefes darlığı (Dispne), solunum rahatsızlığı veya nefes almada zorluk hissini tanımlayan bir belirti durumudur.

Devamı
Adolesan çağındaki çocuklarda koruyucu egzersiz

Çocukluk çağından itibaren kazanılan ve yaşam boyu korunan fiziksel sağlık vücudun fonksiyonlarını gerçekleştirmesi için gereklidir.

Devamı
Lenfödem nedir?

Çeşitli sebeplerden dolayı lenfatik sistemin bütünlüğünün bozulması sonucu proteinden zengin sıvının hücreler arası boşluklarda birikmesi ile kendini gösteren bir hastalık tablosudur.

Devamı