Sağlık Rehberi

Konjenital ve Perinatal Enfeksiyonlar: ‘Eski TORCH’ için ‘Yeni Bir Işık’

Bu grup enfeksiyonlar (TORCH) gebelikte geçirildikleri takdirde bebek kayıplarına ve sakatlıklara yol açabilen hastalıklar grubudur. SANKO Üniversitesi Sani Konukoğlu Uygulama ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları – Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı, SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı, Prof. Dr. Fadıl Vardar bu enfeksiyonlar hakkında önemli bilgiler verdi.

Devamı
Skolyoz hakkında bilmeniz gerekenler

‘Omurganın bel ve sırt bölgesinde oluşan yana doğru eğriliği’ olarak tanımlanan skolyoz, tek başına bir hastalık olmakla birlikte bir başka hastalığın belirtisi olarak da ortaya çıkabilmektedir. Erken tanı skolyozun tedavisinde büyük önem taşımaktadır.

Devamı
Yaz ishalleri

Havaların ısınmasıyla birlikte bebekler ve çocuklarda sık görülen yaz ishalleri, gerekli önlemler alınmadığı takdirde önemli sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Çocuklarda ishal ve kusmanın aynı anda görülmesi durumunda, yeterli sıvı takviyesi hayati önem taşıyor.

Devamı
Bebeğin Doğumdan Önce Değerlendirilmesi

Anne karnında bebek sağlığının değerlendirmesindeki amaç risk altındaki bebeklerin önceden belirlenmesi, herhangi bir sakatlık, hatta bebek ölümü olmadan risklerin saptanması ve gerekli müdahalenin önceden yapılmasıdır. Bebek sağlığının bazı testler ile değerlendirilebileceğini söyleyen hastanemiz Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Engin Palaz, çok riskli gebeliklerde bu testlere 26. haftada başvurulması gerektiğinin önemine değindi.

Devamı
Böbrek nakli

Böbrek nakli böbrek yetmezliği yaşayan hastanın hem yaşam süresi hem hayat kalitesi açısından çok önemli bir tedavi yöntemidir.

Devamı
Çocuklarda karın ağrısı

Çocuklar arasında görülen en yaygın sağlık sorunlarından birisi karın ağrısıdır. Bu ağrılar basit bir beslenme bozukluğu ve ishal sonucu olabileceği gibi, hayatı tehdit eden boyutlara da ulaşabilir. Uzmanlar, çocuklarda karın ağrısının ciddi hastalıkların belirtisi olabileceği gerekçesiyle mutlaka önemsenmesi uyarısında bulunuyor.

Devamı
Diyabetli bireyde ayak bakımının önemi

Son yıllarda tüm dünyada hızla yaygınlaşan diyabet yani halk arasında bilinen adıyla şeker hastalığı tüm vücut sistemlerini olumsuz etkilerken, ayaklarda da çeşitli sorunlara neden olabiliyor. Diyabet hastalarının doğru ayak bakımı konusunda bilinçli olması önem taşıyor.

Devamı
Diz ağrıları ve obezite

Obezite, birçok hastalığın meydana gelmesinde büyük role sahiptir, diz ağrıları obezitenin neden olduğu rahatsızlıklar arasındadır. Kilolar sebebiyle dizlere ağır yük biner ve dizlerde ciddi sorunlar meydana gelir.

Devamı
DONÖR VE ALICI İÇİN ARTILAR / EKSİLER

Böbrek naklinde alıcı için olduğu kadar verici için de artı ve eksiler vardır.

Devamı
Hidrosefali

Hidrosefali, “beyinde su toplanması” olarak da bilinen, beyin ventriküllerinde ve boşluklarında beyin omurilik sıvısının normalin üzerinde birikmesi durumudur.

Devamı
Organ naklinde hemşirelik bakımı

Organ nakli hemşiresi; hastaların gerek nakil sürecine fizyolojik ve psikolojik olarak hazırlanmaları gerekse de nakil sonrası yeni hayata uyum sağlamaları ve bakımlarının sürdürülmesinde önemli bir rol oynar.

Devamı
17 MAYIS DÜNYA HİPERTANSİYON GÜNÜ

-SANKO ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ ÖĞR. ÜYESİ DOÇ. DR. SERÇELİK: -“ÇOK YAYGIN GÖRÜLEN HİPERTANSİYON KALICI SAKATLIK VE ÖLÜM RİSKLERİNE YOL AÇABİLEN EN ÖNEMLİ SAĞLIK SORUNLARINDAN BİRİDİR”

Devamı
8 MAYIS DÜNYA TALASEMİ GÜNÜ

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı / Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Bölümü’nden Prof. Dr. Yurdanur Kılınç, talaseminin (Akdeniz Anemisi), genetik geçişli ancak erken tanı ile tedavisi mümkün bir hastalık olduğunu söyledi.

Devamı
Adolesan çağındaki çocuklarda koruyucu egzersiz

Çocukluk çağından itibaren kazanılan ve yaşam boyu korunan fiziksel sağlık vücudun fonksiyonlarını gerçekleştirmesi için gereklidir.

Devamı
Ağrısız Doğum

Epidural anestezi ya da sık bilinen adıyla “Ağrısız doğum’’, normal doğum veya sezaryen operasyonunda ağrı hissini ortadan kaldırmak için kullanılan özel bir bölgesel anestezi şeklidir. Anne adayının işlem esnasında uyanık olması ve bebeğin dünyadaki ilk dakikalarına tanıklık etmesi yöntemin en önemli avantajlarındandır.

Devamı
Akantozis Nigrikans

Deride belli yerlerde renk koyuluğu, kadifemsi kalınlaşma ile kendini gösteren bir hastalıktır. Birçok farklı nedenle ortaya çıkabilir.

Devamı
Akciğer Hastalığı (KOAH)

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), bir akciğer hastalığıdır. Halk dilinde ‘’kronik bronşit’’, ‘‘müzmin bronşit’’ gibi adlarla bilinen KOAH, akciğerlerdeki hava yollarının daralmasına bağlı olarak soluk alıp verme sırasında hava akımının kısıtlanması ile nitelenen kronik bir hastalıktır.

Devamı
Akciğer kanseri

Akciğer kanseri, kanserden kaynaklı yaşam kayıplarının önde gelen nedenlerinden biridir. Kanser hastaları Covid-19’a yakalanırsa çoğunda hastalık riski ciddi artar.

Devamı
Akıllı moleküllerle ağrı ve kanser tedavisi

Vücuda girdikten sonra kanser hücrelerini tanıyıp bulabilecek şekilde tasarlanmış küçük moleküller “akıllı molekül” diye tanımlanır. Akıllı moleküller, kanser tanı ve tedavisinde kullanılır.

Devamı
Akraba Evlilikleri

Akraba evliliği aynı soydan gelen iki kişinin evlenmesi anlamına gelir. Akraba evliliği toplumumuzda birçok ülkede olduğu gibi ciddi bir tıbbi sorundur. Genetik hastalıkların sıklığını olumsuz etkilemesi nedeniyle üzerinde önemle durulması ve tartışılması gerekir.

Devamı